Dziurawiec Malesowy
Dziurawiec Malesowy to stanowisko jaskiniowe położone na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w obrębie obszaru ochrony ścisłej. Stanowisko znajduje się na południowym stoku Wąwozu Jamki uchodzącego do Doliny Sąspowskiej. To niewielkie stanowisko formalnie jest schroniskiem skalnym i ma formę szerokiego tunelu z dwoma otworami wejściowymi. Otwór wejściowy o szerokości 3 i wysokości 1m ma ekspozycję wschodnią, zaś drugi, mniejszy, położony jest wyżej i ma formę zasypanego obecnie liśćmi pionowego komina. Przed schroniskiem znajduje się niewielkich rozmiarów półka skalna kończąca się stromym urwiskiem.
Stanowisko badane było w 1994r. Badania miały charakter sondażowy i ich celem było określenie głębokości namuliska oraz sprawdzenie, czy występują w nim zabytki archeologiczne. W niewielkich rozmiarów wykopie sondażowym znaleziono nieliczne fragmenty skorup glinianych oraz kilka zabytków krzemiennych. Poniżej warstwy próchnicy natrafiono na warstwę lessu, w której nie naleziono żadnych zabytków. Na głębokości około 90cm pod powierzchnia namuliska wystąpiło dno skalne.
Znalezione nieliczne zabytki świadczą o tym, iż stanowisko było wykorzystywane w okresie neolitu i w okresie nowożytnym jako efemeryczne obozowisko. Ze względu na brak intensywnych śladów użytkowania, nie podjęto bardziej szczegółowych prac na tym stanowisku.