Sezon wykopaliskowy w roku 2018 rozpoczęliśmy od jaskini położonej u samego początku Doliny Sąspowskiej, w Jaskini Sąspowskiej Zachodniej, zwanej też Jaskinią pod Kościołem Zachodnią. Jaskinia znajduje się w miejscowości Sąspów. Tak jak w sezonach poprzednich, w pracach uczestniczyli studenci Uniwersytetu Warszawskiego, a pracami kierowała dr Małgorzata Kot.
Metody zastosowane w poprzednim sezonie badań sprawdziły się, zatem prace postępowały szybko wg wypracowanego schematu. Ponownie rozpoczęto od zbudowania konstrukcji do flotowania oraz “kolejki linowej” do zwożenia worków z ziemią ze stanowiska. Było to konieczne, gdyż Jaskinia Sąspowska Zachodnia znajduje się kilkadziesiąt metrów od dna doliny, a droga do niej prowadzi stromym, trawiastym stokiem.
Wykop w jaskini otworzyliśmy przy wejściu, to tutaj spodziewaliśmy się zastać nienaruszony profil. Rozpoczęliśmy od eksploracji narożnika dawnego wykopu i odsłaniania profilu z rysunków Waldemara Chmielewskiego. Wzorem z poprzedniego sezonu, zbieraliśmy całą ziemię do worków, zwoziliśmy je kolejką linową na dół i przewoziliśmy do bazy, gdzie flotowaliśmy, suszyliśmy, a następnie przebieraliśmy próbki.
Nie eksplorowaliśmy jednak tylko hałdy, lecz otworzyliśmy docinkę do dawnego wykopu by pozyskać chociaż trochę zabytków in situ, gdyż zabytki ze starych wykopalisk zagineły. Efekt przerósł wszelkie nasze oczekiwania! Mimo niewielkiej powierzchni docinki, znaleźliśmy ponad 2 tysiące zabytków krzemiennych, większość z jednej warstwy. Zostały one zadokumentowane w trzech wymiarach.
Osadnictwo w jaskini Sąspowskiej Zachodniej wiązane było już przez Waldemara Chmielewskiego z ludnością neolityczną. To właśnie z tego okresu pochodzą, znajdujące się niedaleko, kopalnie krzemienia. O przynależności kulturowej ludzi zamieszkujących jaskinię, oraz ich związku z kopalniami kamienia, będziemy mogli więcej powiedzieć po przeprowadzeniu niezbędnych analiz.