Głównym celem projektu jest opracowanie i publikacja materiałów pozyskanych w toku badań profesora Chmielewskiego. Realizacja projektu została podzielona na kilkanaście zadań.
Projekt rozpoczyna zebranie i skatalogowanie materiałów rozproszonych po różnych instytucjach naukowych. Kolejnym krokiem jest digitalizacja i obróbka graficzna dokumentacji rysunkowej i opisowej, niezbędna ze względu na ich wiek i stan zachowania. Powyższe czynności zwieńczone zostaną utworzeniem bazy danych, która z jednej strony pozwoli zweryfikować kompletność materiałów, a z drugiej stanie się podstawą do pracy dla interdyscyplinarnego zespołu naukowców.
Następny etap projektu zakłada specjalistyczne analizy i opracowanie zebranych materiałów przez archeologów, paleontologów i geologów. Jednym z głównych zadań na tym etapie będzie określenie chronologii względnej oraz absolutnej warstw oraz zabytków archeologicznych na poszczególnych stanowiskach. Niezbędnym uzupełnieniem tych analiz będą badania wykopaliskowe na wybranych stanowiskach. W ich toku zweryfikowane zostaną dane stratygraficzneoraz pozyskane zostaną próbki geologiczne, m.in. do datowań luminescencyjnych i C14.
Końcowym efektem przeprowadzonych analiz będzie rekonstrukcja historii zasiedlenia poszczególnych jaskiń w świetle danych paleośrodowiskowych. Wyniki staną się podstawą do porównań z innymi stanowiskami i materiałami z rejonu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Rezultaty badań przeprowadzanych w ramach projektu będą stopniowo publikowane w czasopismach naukowych, ale również rozpowszechniane w ramach działań popularyzatorskich. Ukoronowaniem projektu będzie stworzenie monografii dotyczącej historii zasiedlenia Doliny Sąspowskiej.